Dla kogoś, kto zna definicję zwinnej metodologii zarządzania, nie będzie problemem wymienienie dodatkowych narzędzi prowadzących do osiągnięcia sukcesu projektowego. Zarówno Agile, jak i Scrum posiadają te same założenia, choć tylko Agile jest metodologią, a Scrum – frameworkiem pracy.
Prowadzone scrum szkolenia w całym kraju pozwalają dowiedzieć się, jak efektywnie podzielić zespól na role niezbędne w zwinnych zespołach i jakie cechy osobowości powinny mieć osoby wyznaczone do danych ról.
Nieumiejętność pracy w zwinnym zespole w dzisiejszych czasach może stać się problemem w uzyskaniu wymarzonej pracy w różnych sektorach, między innymi IT, gdzie skalarność projektu, stopień skomplikowania, ramy czasowe i podział celi na mniejsze ma istotnie znaczenie by dostarczyć taki produkt, który spełni oczekiwania klienta, usatysfakcjonuje go w takim stopniu, że zdecyduje się na dalsze korzystanie z naszych usług – w ramach sprecyzowanego budżetu, pozwalającego uniknąć wielu finansowych pułapek wynikających z bardziej standardowych i nieco przestarzałych metod zarządzania tego typu projektami.
W zespole zwinnym dobrze jest wprowadzić 3 role – Scrum Mastera, Scrum Developera i Product Ownera. W wielkim skrócie, ponieważ w żaden sposób jedno zdanie nie jest w stanie dobrze określić zakresu obowiązków każdej z tych ról, do Scrum Mastera należy przede wszystkim opiekowanie się projektem w taki sposób, by na bieżąco usuwane były przeszkody związane z jego realizacją.
Szkolenie scrum master to dobry krok dla tych, którzy pragną wspierać projekty firmowe od tej bardziej technicznej strony. Z kolei szkolenie product owner przydaje się tym, którzy lubią komunikować się z klientami – pośrednio ich rola jest podobna do analityków biznesowych, którzy muszą również analizować biznes i komunikować sie z klientem w celu ustalenia jego oczekiwań.
Ostatecznie, oddzielne szkolenie scrum developer jest przeznaczone dla tych, którzy mają zajmować się przede wszystkim rozwojem projektu i głównie na tym skupiać swoją uwagę.