Konsumenci przywiązują coraz większą uwagę nie tylko do wyglądu i zapachu stosowanych kosmetyków, ale także, a właściwie coraz częściej przede wszystkim do ich składu. Jeśli chcielibyśmy zająć się tym tematem samodzielnie, musimy wiedzieć jaką dokumentację należy prowadzić przy produkcji kosmetyków?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o zrejterowaniu firmy. W polskim porządku prawnym nikt nie narzuca formy, może być to zarówno spółka cywilna jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Proces produkcji i rejestracji kosmetyku regulują konkretne akty prawne.
Są to przede wszystkim Ustawa o kosmetykach z dnia 30 marca 2001 roku, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych oraz unijne Rozporządzenia WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych ((Dz. U. 342/59 z dnia 22. 12. 2009 r.).
Produkując kosmetyki należy pamiętać, że każdy z nich musi posiadać raport bezpieczeństwa sporządzony przez osobę posiadająca kwalifikacje w dziecinie farmacji, medycyny lub dziedziny pokrewnej. Ważnym aspektem są także wyniki badań laboratoryjnych. Należy przechowywać je prze zakres 10 lat, od momentu wprowadzenia na rynek ostatniego kosmetyku. Do ich przechowywania zobowiązana jest osoba wskazana w dokumencie rejestracyjnym.
W kwestii dokumentacji, każdy kosmetyk musi posiadać odpowiednią etykietę. I nie chodzi tu jedynie o aspekt dekoracyjny opakowania. Zawartość etykiety jest prawnie określona. Musi zawierać nazwę kosmetyku, dane osoby odpowiedzialnej, masę oraz objętość produktu, minimalną trwałość, środki ostrożności, numer partii produktu oraz skład jakościowy kosmetyku, a także opis jego funkcji.
W przypadku kosmetyków naturalnych przydatne mogą okazać się także dodatkowe certyfikatu np. znak kosmetyku naturalnego.
Chcąc zajmować się tematem produkcji kosmetyków warto na poważnie potraktować hasło: Szkolenia kosmetyczne Warszawa. Przydadzą się szkolenie serializacja oraz szkolenie analiza ryzyka, które pozwolą na zdobycie i aktualizowanie wiedzy.