senior businessman calling on smartphone in city

Komunikacja w pracy zdalnej


Jeżeli musisz lub chcesz przerzucić się na możliwości, jakie oferuje praca zdalna, przede wszystkim potrzebujesz się upewnić, czy każdy z pracowników wie, co ma robić i jakie są aktualne cele. Każdy z podwładnych powinien mieć dobrze wyjaśnione swoje zadania, a ty jako szef najlepiej mu to objaśnisz rozmawiając na żywo. Przynajmniej masz czas na udzielenie wyjaśnień na pojawiające się z jego strony pytania i wątpliwości. W przypadku zwyczajnych rozmów online wystarczy Skype, jednak przy liczniejszych grupach warto zainwestować w dające większe możliwości oprogramowanie. Kiedy mają się odbywać szkolenia online taka opcja będzie najbardziej skuteczna.

Jeżeli nie ma konieczności spotkań w formie konferencji, świetnie sprawdzą się w tym przypadku komunikatory, takie jak Google Hangouts, Skype. Każdego dnia nasi podwładni korzystają z służbowych telefonów i można poprosić ich o zainstalowanie komunikatora WhatsApp, o ile jeszcze go nie posiadają. To bardzo szybka forma rozmawiania umożliwiająca również przesyłanie zdjęć czy pozostawianie wiadomości głosowych. Zarządzanie pracą zdalną wymaga odmiennych środków komunikacji.

Ustalenie czasu pracy
Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Gdy zatrudnieni korzystają z notebooków firmowych, nierzadko instaluje się im całkowicie legalne oprogramowanie do kontroli czasu pracy. W innym przypadku niezwykle trudne jest sprawowanie rzeczywistej kontroli nad poświęconym wykonywaniu zadań czasie. Właściwie widzimy, czy osoba zatrudniona jest równie wydajna co w siedzibie firmy. Powinna mimo wszystko codziennie zdawać raport dotyczący wykonanych zadań. Niektóre branże umożliwiają wprowadzenie zadaniowego czasu pracy i jest to rewelacyjne rozwiązanie, gdy zależy nam na efekcie, a nie na czasie niezbędnym do jego osiągnięcia.