woman with receipt on laptop screen at office

Praca zdalna – freelancer

Jeszcze piętnaście lat temu niewiele osób wyobrażało sobie, że normalne będzie realizowanie swoich zadań z wybranego przez siebie miejsca na świecie. Aktualnie, szczególnie w czasie epidemii, większość z nas nie planuje żadnego wyjścia z mieszkania, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, a posiadając dostęp do komputera oraz Internetu, wiele rzeczy można zorganizować przez sieć.

Freelancer
Na rynku sporą popularnością cieszą się freelancerzy z różnych branż. Głównie będą to: pracownicy IT, księgowi, specjaliści od marketingu, aktualnie jest również wysyp ofert dotyczących szkolenia online w wybranej dziedzinie. Dla nich wszystkich praca zdalna jest rewelacyjnym rozwiązaniem na trudne czasy, szansą na osiągnięcie zarobków na normalnym dla nich poziomie. Freelancerzy działają na pojedynczych umowach i dla nich niezbędne jest poszukiwanie nowych klientów.
Czym muszą dysponować, jeśli czeka ich praca w domu przez Internet? Właściwie wiele zależy od branży, jednak podstawowym wyposażeniem będą dedykowane dla nich programy komputerowe a także komunikatory online, umożliwiające ciągły kontakt z klientem bądź realizowanie szkolenia online dla większej ilości kursantów.

Odpowiedzialność
Samodyscyplina to podstawa pracy zdalnej. Wynika to z tego, że nie ma w pobliżu osoby, która rozliczy z czasu realizacji zadań przed komputerem. Nie chodzi bowiem o czas, a o osiągnięcie wyznaczonego celu. To jest bardzo problematyczne w przypadku pracowników przyzwyczajonych do odgórnej kontroli. Inaczej będzie to jednak wyglądać w branży szkoleniowej, gdzie kontakt z uczestnikami odbywa się w wyznaczonym czasie, a inaczej będą pracowały osoby realizujące projekty IT. W ich branży praca zdalna może być zrealizowana nawet w nocy, gdy jest to najlepsza pora, kiedy można się faktycznie skupić na obowiązkach.